تبلیغات
آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه (اقبال سابق)

آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه (اقبال سابق)
به وبلاگ آزمایشگاه ویژه خوش آمدید
پیوندهای روزانه
تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که معمولا بعنوان عوارض دیررس میکروب استرپتوکوک گروه آ دیده میشود ؛ این میکروب که جزء کوکسی های گرم مثبت میباشد میتواند در حلق (گلو) وپوست ایجاد مشکل نماید و معمولا درگیری حلق دراین بیماری میتواند باعث بروز تب روماتیسمی در بیماران شود ؛ یعنی درگیری پوستی معمولا چنین عوارضی را بدنبال ندارد .در این بیماری مازاد بر علائم روماتولوژیک در مفاصل ، دریچه های قلبی نیز دچار تغییر شکل میشوند واین بیماری بیشتر از این جهت مورد توجه وپیگیری قرار میگیرد .
مکانیسم پدیده شروع بیماری توسط میکروب فوق چندان شناخته شده نیست ؛ اما ارتباط اتیولوژیک این میکروب با بیماری کاملا ثابت گردیده است ؛ زیرا اولا : مطالعات بالینی ارتباط آنرا با بیماری به اثبات رسانده ؛ دوما ، در مراحل حاد این بیماری تیتر آنتی بادیهای ضد میکروب افزایش یافته وتب روماتیسمی تنها درنتیجه عفونت مجدد با این میکروب عود میکند و سوم آنکه درصورتی که عفونت استرپتوکوکی سریعا درمان شود عوارض اولیه وثانویه بیماری دیده نمیشود 
معمولا تب روماتیسمی چندین روز تا چندین هفته پس از عفونت استرپتوکوکی حاد ظاهر میشود که دراین زمان میکروب در ضایعات دیده نمیشود ؛ هرچند هیچکدام از فرآورده های استرپتوکوکی مسئول ایجاد ضایعات شناخته نشده اند ؛ اما دربیماران مبتلا ، آنتی بادیهای ضد استرپتوکوکی قابل شناسائی میباشند ، حال چه رابطه ای بین دریچه های قلبی واین میکروب وجود دارد هنوز مشخص نگردیده است واحتمال آن داده شده است که این بیماری یک بیماری اتوایمیون باشد که توسط آنتی ژنهای استرپتوکوکی شروع میشود ؛ هرچند که اتوایمیون بودن این بیماری نیز به اثبات نرسیده است . این بیماری معمولا ذر نوزادان دیده نمیشود ولی در سنین کودکی ونوجوانی یعنی در سن 5 تا 15 سالگی بیشترین درگیری مشاهده شده است و معمولا تنها در سه درصد مبتلایان به فارنژیت حاد استرپتوکوکی قابل مشاهده میباشد . هرچند که رابطه نزدیکی بین برخی از تیپهای میکروب با بیماری تب روماتیسمی مشاهده شده است ، اما عواملی مانند عرض جغرافیائی ؛ ارتفاع ؛ جمعیت ؛ رطوبت ؛ عوامل اقتصادی و سن ارتباطاتی با بروز بیماری دارند .
تظاهرات بالینی مهمی که درتب رماتیسمی مشاهده میشود بسیار متنوع بوده ، که عبارتند از: پلی آرتریت ؛ کاردیت ؛ بیماری کره ؛ اریتم ونودولهای زیر جلدی  . دراین بیماری پلی آرتریت حاد بصورت مهاجر دیده میشود که معمولا با تب همراه است ومعمولا مفاصل بزرگ اندامها مبتلا میشوند ولی معمولا هیچ مفصلی از روند التهابی مصون نمیماند وممکن است آرتریت دستها ؛ پاها ؛ ستون فقرات (ندرتا) و .... ایجادنماید ومعمولا زمانی که درد والتهاب مفصلی بهبود می یابد مفاصل دیگر درگیر میشوند وبه همین جهت نام مهاجر را به ان داده اند با اینحال ممکن است که بطور همزمان چندین مفصل بزرگ در گیر بیماری شوند .
در بیماری کاردیت روماتیسمی درابتدا بیماری بصورت سوفلهای ( صداهای اضافه ) قلبی دیده شده ویا نارسائی در میترال وآئورت دیده شود ودر مراحل حادبیماری ممکن است بعضا نارسائی قلب منجر به مرگ بیمارگردد ویا آسیب دائمی دریچه های قلبی ایجاد کند .
ندولهای زیر جلدی معمولا توده های کوچکی میباشند که بدون درد بوده ومعمولا درمحل برجستگیهای استخوانها مشاهده میشوند وبدلیل آنکه بدون درد میباشند معمولا دراکثر موارد بیماران متوجه آن نمیشوند .
در بیماری کره که اختلال در سیستم عصبی مرکزی دیده میشود ؛ ممکن است با حرکات ناگهانی ؛ بی هدف ونامنظم بروز نماید ویا باعدم ثبات روانی بیمار همراه شود ؛ هرچند که بیماری کره یکی از دیررس ترین عوارض بیماری تب روماتیسمی میباشد به نحوی که ممکن است زمانی بروز کند که دیگر علائم تب روماتیسمی از بین رفته باشند ؛ شروع بیماری اغلب تدریجی میباشد اما درنهایت منجر به ضعف شدید عصبی میگردد به نحوی که بیمار نتواند راه برود ؛ بنشیند ویا صحبت کند که ممکن است این بیماری با فلج اشتباه شود .
برای نشان دادن بیماری تب روماتیسمی هیچ آزمایش اختصاصی وجود ندارد ولی تعدادی از آزمایشات میتوانند ادامه التهاب روماتیسمی را حتی درزمانی که علائم وجود ندارند را نشان دهند که مهم ترین این ازمایشات اندازه گیری آنتی بادیهای ضد میکروب استرپتوکوکسی  میباشد ( آزمایش ASOT ) ؛ هرچند که ممکن است در تعدادی از بیماران درشرایط حاد ( حدود بیست درصد) ویا حتی بیماران مبتلا به کره طبیعی باشد . اما یافتن میکروب در گلو در شرایط حاد بیماری بعنوان مهم ترین یافته آزمایشگاهی محسوب گردیده ؛ معمولا سریعا تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار میگیرند .
سیر بیماری تب روماتیسمی درابتدای بیماری تقریبا غیر ممکن بوده ، بیماری میتواند عوارض بسیار متغیری را بوجود آورد ولی معمولا در سه چهارم موارد بیماری حاد در عرض چهار تا شش هفته بهبود می یابند ؛ نود درصد در سه ماه و کمتر از پنج درصد موارد بیش از شش ماه ادامه مییابد .
برای درمان این بیماری معالجه خاصی وجود ندارد وشاید هیچ روش شناخته شده ای برای جلوگیری از سیر بیماری وجود نداشته باشد ؛ اما معمولا پس از آنکه تب روماتیسمی برای اولین بار تشخیص داده شد ، با استفاده از پنی سیلین به درمان آن پرداخته میشود ؛ حتی درمواردی که میکروب هم ایزوله نشود معمولا درمان با پنی سیلین انجام میشود ، زیرا عقیده براین است که شاید میکروب در محلی قرار داشته باشد که براحتی قابل شناسائی نباشد ؛ وبعلاوه در بیمارانی که مبتلا به تب روماتیسمی میباشند معمولا برای اجتناب از عفونت مجدد آنها معمولا درمان با پنی سیلین به مدت چند ماه با بنزاتین پنی سیلین تزریقی به مقدار یک میلیون ودویست هزار واحد انجام میگیرد ؛ ومعمولا این درمان را تا زمانی که مقدار آنتی بادی ضد میکروب به حد طبیعی باز گردد ادامه میدهند. هرچند که طول درمان پروفیلاکسی را نمیتوان درهمه بیماران بطور یکسان انجام داد ولی اطمینان بخش ترین راه ممکن آنست که بطور دائم ادامه یابد اما به هرحال بهترین راه مبارزه با این بیماری تشخیص اولیه بیماری استرپتوکوکی است که با کشت گلو و جداسازی این میکروب از حلق به راحتی قابل درمان بوده و میتوان از سیر بیماری جلوگیری به عمل آورد .
دراینجا ذکر دوموضوع لازم به نظر میرسد که اولا در ناراحتی گلو ی افراد (بالاخص خردسالان ) که توام با تب شدید میباشد حتما به پزشک مراجعه کنید واگر برای بیمارتان آزمایش کشت گلو تجویز گردید حتما آنرا دراسرع وقت انجام دهید ودوم آنکه بعضا تعدادی از والدین بدلیل علاقه وافری که به فرزندانشان دارند ، پس از تجویز پنی سیلین تزریقی از تزریق دارو امتنا میورزند که ممکن است دردرازمدت باعث بروز تب روماتیسمی در فرزندشان گردد ؛ بنابراین اگر فرزندتان را دوست دارید حتما داروی تجویز شده را استفاده نمائید ؛ به نفع شماست . ویادتان باشد که این بیماری درزمانی که درگلوست به شدت مسری بوده از تماس با فرد بیمار اجتناب کنید .
طبقه بندی: روماتولوژی،
برچسب ها: تب روماتیسمی، استرپتوکوکسی،
[ 4 اسفند 89 ] [ ساعت 12 و 11 دقیقه و 11 ثانیه ] [ دکتر محمد جواد خادم پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ اطلاع رسانی به مراجعین محترم آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
vizheh

قالب میهن بلاگ download قالب بلاگفا وبلاگ اسکین قالب بلاگ اسکای قالب وبلاگ وبلاگ نویسان قالب وبلاگ دیکشنری آنلاین ایجاد فرم تماس ایجاد گالری عکس نمایش اوقات شرعی تقویم جلالی رتبه سنج گوگل مترجم سایت نمایشگر آی پی گوگل ساخت کد صوتی آنلاین آمارگیر فونت های زیباساز تغییر شکل ماوس فال حافظ فال عشق طالع بینی هندی طالع بینی ازدواج بازی آنلاین