تبلیغات
آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه (اقبال سابق)

آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه (اقبال سابق)
به وبلاگ آزمایشگاه ویژه خوش آمدید
پیوندهای روزانه

اوره یا کاربامید carbamide یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی NH2)۲CO) می‌باشد. این مولکول دارای دو گروه آمین (- NH2) ‌است، که به یک گروه کربونیل (- CO -) اتصال یافته است.

اوره، در متابولیسم حاصل ترکیبات حاوی نیتروژن است که در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می‌کند و در عین حال، ماده اصلی حاوی نیتروژن، درادرار پستانداران به شمار می‌آید.  بسیار محلول درآب و نسبتا غیر سمی می‌باشد، از اوره به صورت گسترده‌ای درکودهای شیمیایی به عنوان یک منبع غنی و مناسب نیتروژن استفاده می‌شود. کلمات اوره وکاربامید، همچنین برای نامیدن یک طبقه خاص از مواد و ترکیبات شیمیایی که در همان گروه عملکردی RR'-CO-RR مشترک هستند نیز به کار می‌رود. بدین معنا که یک گروه کربونیل به دو آمین آلی متصل شده‌است. 

تنظیم اوره توسط کلیه ها یک بخش حیاتی از  سوخت وساز یا متابولیسم بدن انسان را تشکیل می‌دهدکه علاوه بر نقشی که اوره به عنوان حامل مواد زائد نیتروژن دار در بدن ایفا می‌کند، این ترکیب در تبادلات جاری در سیستم تبادلات نفرون نیز نقش دارد، بدین صورت که اجازه می‌دهد تا جذب مجدد (بازجذب) آب ویونهای مهمی که به منظور دفع، در ادرار ترشح شده‌اند، صورت گیرد. خود اوره در لوله‌های جمع کننده ادرار واقع در مدولای داخلی نفرون‌ها بازجذب می‌شود، در نتیجه میزان اسمولالیته در مدولای اینترسیشیال، اطراف لوله صعودی (بالا رونده) و نازک قوس هنله افزایش می‌یابد که همین بالا رفتن اسمولاریته به نوبه خود باعث بازجذب مجدد آب می‌شود. با فعالیت حامل شماره ۲ اوره  بخشی از این اوره بازجذب شده، در نهایت دوباره درشاخه نازک و صعودی جریان پیدا ‌کند، و سرانجام از طریق لوله‌های جمع آوری کننده، به درون ادرار دفع می‌شود.

این مکانیزم، که توسط هورمون ضد ادراری antidiuretic کنترل می‌شود، به بدن اجازه می‌دهد تا ادرار هیپراسموتیک ایجاد کند، یعنی ادراری که غلظت بالاتری نسبت به مواد حل شده در  پلاسمای خون را دارد. این مکانیزم همچنین برای جلوگیری از، از دست دادن آب نیز مهم است و به حفظ  فشارخون و نیز حفظ غلظت مناسب یونهای سدیم در پلاسمای خون کمک می‌کند.

 آمونیاك حاصل از ‌اسید آمینه (گروه آمین به علت داشتن pk بالا در PH خون به صورت یون آمونیوم است)، در كبد بوسیله یك مكانیسم چرخه‌ای به اوره تبدیل می‌شود. ‌این چرخه نخستین بار توسط كربس و همكارانش كشف و به نام چرخه اوره نامگذاری شد. سه تركیب اصلی این چرخه اسید امینه‌ها هستند. این سه تركیب عبارتند از: آرژنین كه جزء اسیدهای آمینه اصلی سازنده پروتئینها است. اورنیتین و سیترولین دو اسید آمینه كمیاب‌اند و منحصرا در‌این چرخه وارد می‌شوند. آمونیاك حاصل از اسید آمینه در مجاورت ATP با CO2 تركیب شده و تركیبی به نام كربومویل فسفات می‌دهد.

CO2 + NH4+ + 2ATP + H2O ? 2ADP + Pi

مراحل چرخه اوره

آغاز چرخه با اورنیتین است كه در مجاورت كربومویل فسفات به سیترولین تبدیل می‌شود.  این مرحله در ماتریكس میتوكندری انجام می‌گیرد مراحل بعدی در سیتوپلاسم صورت می‌گیرد.

سپس مرحله‌ای است كه در طی آن سیترولین با مصرف انرژی با آسپارتات تركیب شده و آرژینینو سوكسینات می‌دهد. آنزیم آرژینییو سوكسینات واكنش را كاتالیز می‌كند.

مرحله تبدیل آرژینینو سوكسینات به آرژنین تحت اثر آنزیم لیاز است طی‌این واكنش فومارات - كه یكی از واسطه‌های چرخه كربس است نیز حاصل می‌شود.

نقصهای ژنتیكی چرخه اوره میتوانند زندگی افراد را به خطر اندازند

افراد مبتلا به نقصهای ژنتیكی در هر كدام از آنزیمهای شركت كننده در تولید اوره ، نمی‌توانند غذاهای غنی از پروتئین را تحمل كنند. اسیدهای آمینه‌ای كه بیش از توان مورد نیاز روزانه برای سنتز پروتئین خورده می‌شوند، در كبد دآمینه شده و تولید آمونیاكی می‌كنند كه نمی‌تواند به اوره تبدیل و در گردش خون منتقل گردد. آمونیاك شدیدا سمی است. درمانهای متعددی برای مبتلایان به نقص در چرخه اوره صورت می‌پذیرد. تجویز دقیق اسیدهای آروماتیك بنزوات یا فنیل استات در رژیم غذایی می‌تواند به كاهش مقادیر آمونیاك خون كمك كند.

سندرم اورمی

دیالیز در مبتلایان به نارسایی حاد كلیه وقتی سطح نیتروژن ، اوره سرم (BUN) آنها به 100 - 70 میلیگرم در دسی‌لیتر می‌رسد. یا هنگامی كه كلیرانس كراتینین آنها به كمتر از 20 - 15 میلی‌لیتر در دقیقه كاهش می‌یابد، شروع می‌شود. به مجموعه نشانه‌ها و علایمی كه به علت آثار سمی افزایش مواد نیتروژنی و دیگر مواد زاید در خون ایجاد می‌شود، سندرم اورمی گویند. وضعیت عقلانی و روانی این بیماران تغییر می‌كند و عاقبت دچار گیجی شده و نهایتا به اغما می‌روند.

آزمایش اوره وكراتینین به همراه آزمایش كامل ادرار معمولا جهت كلیه بیمارانی كه به آزمایشگاه اعزام میشوند جهت بررسی وضعیت كلیه ها در برگ درخواست آنها مرقوم میگردد ودرصورتیكه هركدام از آزمایشات فوق دچار اختلال باشد ؛ آزمایشات تكمیلی مانند اندازه گیری كلیرانس كراتینین ؛ اندازه گیری پروتئین ؛ اوره ؛ اسید اوریك و .... درادرار 24 ساعته نیز درخواست میشود ؛ لازم به ذكر است كه باتوجه به آنكه اوره میتواند تحت تأثیر مواد پروتئینی خورده شده توسط فرد قرار گیرد آزمایش كراتینین وكلیرانس آن نزد متخصصین اورولوژیست از اهمیت خاصی برخوردار است .

 
طبقه بندی: بیوشیمی،
[ 5 فروردین 90 ] [ ساعت 15 و 15 دقیقه و 15 ثانیه ] [ دکتر محمد جواد خادم پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ اطلاع رسانی به مراجعین محترم آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
vizheh

قالب میهن بلاگ download قالب بلاگفا وبلاگ اسکین قالب بلاگ اسکای قالب وبلاگ وبلاگ نویسان قالب وبلاگ دیکشنری آنلاین ایجاد فرم تماس ایجاد گالری عکس نمایش اوقات شرعی تقویم جلالی رتبه سنج گوگل مترجم سایت نمایشگر آی پی گوگل ساخت کد صوتی آنلاین آمارگیر فونت های زیباساز تغییر شکل ماوس فال حافظ فال عشق طالع بینی هندی طالع بینی ازدواج بازی آنلاین