تبلیغات
آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه (اقبال سابق)

آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه (اقبال سابق)
به وبلاگ آزمایشگاه ویژه خوش آمدید
پیوندهای روزانه

[http://]

هپاتیت C  یکی از بیماریهای عفونی ویروسی میباشد که راه های اصلی انتقال آن مانند ایدز و هپاتیت B بوده ، از طریق خون و محصولات خونی ، راه پوستی ( ندرتا ) ، راه جنسی ( مقاربت ) و راه مادر به فرزند میباشد . امروزه با توچه به کنترل شدیدی که درمسیر دریافت وانتقال خون وجود دارد ؛ انتقال ویروس از طریق خون خیلی نادر است ، اما در حال حاضر بیشترین درصد انتقال آن درایران ودر جهان از راه انتقال درمعتادان تزریقی میباشد که از سرنگهای مشترک استفاده میکنند و همچنین تعداد اندکی درایران و تعداد بیشتری درجهان از طریق جنسی انتقال مییابد و راه انتقال از مادر به نوزاد نیز همچنان یکی از راههای انتقال محسوب میشود . ازدیگر راههای انتقال میتوان از خالکوبی و حجامت غیر بهداشتی ویا روشهای مشابه نام برد . احتمال انتقال این ویروس از راه جنسی کمتر از ایدز وهپاتیت B میباشد ؛ همینطور راه انتقال آن در نوزادان کمتر از دو بیماری فوق الذکر بوده و بعلاوه هنوز انتقال آن از راه شیردهی به اثبات نرسیده است ، هرچند که ویروس در شیر یافت شده است .

تظاهرات این بیماری درمرحله حاد شبیه سایر هپاتیتهای ویروسی است وباعلائم عمومی وبی اشتهائی شروع میشود ، دوره کمون بیماری ( بیماری وجود دارد اماعلائم آن ظاهر نشده است ) حدود هفت هفته است . که 75% موارد پس از گذراندن علائم عمومی ظاهرا بهبود مییابد اما 25% وارد مرحله زردی میشود . که غالبا بیماران به علت زردی چشم و تیره شدن ادرار مراجعه میکنند ودرصد نامعلومی از عفونتهای حاد به هپاتیت فولمینانت منجر میشود . و 85% از عفونتهای حاد HCV به هپاتیت مزمن خنم میشود  وتنها 15% موارد پس از یک سال ویروس در خون بیماران قابل ردیابی نیست ( بهبود مییابند ) . بنابراین با آنکه تنها یک ششم هپاتیتها ناشی از نوع C  میباشد ؛ اما شایع ترین هپاتیت مزمن هپاتیت نوع C  میباشد . هپاتیت مزمن غالبا علائم زیادی ایجاد نمیکند وبیشتر بصورت خستگی ورخوت است اما معمولا طی دو تا سه دهه به سیروز کبدی منجر میشود و طی این دوره آنزیمهای کبدی بالا وپائین میرود و به همین دلیل اندازه گیری این آنزیمها ارزش تشخیصی نداشته ، بنابراین از اندازه گیری سطح RNA  ویروس استفاده میشود ؛ هرچند که ممکن است سطح RNA سرم با یافته های پاتولوژیک کبد همخوانی نداشته باشد وبه همین دلیل باتوجه به سطح RNA سرم نمیتوان پیش بینی نمود که کدام بیمار به سیروز کبدی منجر میشود وکدام بیمار به سیروز ونهایتا سرطان کبد مبتلا میشوند اما ژنوتیپ 1b ممکن است تا حدودی زمینه سیروز را فراهمتر کند ؛ همچنین مصرف الکل ؛ عفونت همزمان با HIV یا HBV ودارای بودن HLA B54 احتمال سیروز را بیشتر میکند . عارضه درازمدت هپاتیت مزمن میتواند سرطان کبد باشد که درحضور سیروز پدیدار میشود که دراینحالت بیمار بطور ناگهانی دچار تشدید علائم از جمله زردی وخستگی میشود وسطح آلفا فتوپروتئین سرم خیلی بالا میرود .

ویروس هپاتیت C یک RNA ویروس از خانواده فلاویریده واز جنس هپاسی ویروس است وتاکنون حداقل 6 ژنوتیپ اصلی آن شناسائی شده است که فراوانی آن درنقاط مختلف جهان متفاوت است وبرای مثال درامریکا تیپ 1 شایعترین وفراوان ترین ژنوتیپ میباشد ودر خاورمیانه تیپ 4 شایع تر میباشد . این ویروس فقط در شمپانزه ها قادر به تکثیر بوده است . این ویروس علاوه بر هپاتوسیتها (سلولهای کبد) قادراست درلنفوسیتها وتعدادی دیگر از سلولهای بدن تکثیر یابد وشاید به همین دلیل باشد که احنمال مزمن شدن بیماری نسبت به دیگر انواع هپاتیتها بسیار بیشتر است .

شیوع این بیماری در جهان حدود 1-2 درصد جمعیت گزارش شده است که نشانگر آلودگی بیش از 170 میلیون نفر درجهان است ودر کشورهای جهان سوم اعداد وارقام متفاوتی گزارش شده است که به نظر میرسد که بیشترین مورد آن در مصر است که حدود 10 تا 30 درصد جمعیت آلوده اند . در این بیماری علاوه بر کبد ممکن است دیگر ارگانهای بدن از جمله کلیه ؛ چشم ؛ ریه ؛ تیروئید و ... را نیز درگیر نماید ؛ در آزمایشات بیمار افزایش آنزیمهای کبدی ؛ افزایش بیلیروبین ؛ کاهش گلبولهای سفید خون دیده میشود ودر شرایط شدید تر زمان انعقادخون افزایش مییابد . اما هیچکدام از این آزمایشات را نمیتوان بعنوان شاخص در این بیماری مورد نظر قرار داد . و برای تشخیص بیماری میتوان از روشهای الایزا بهره گرفت که دراین روش آنتی بادی ضد ویروس شناسائی میشود و مثبت شدن آن نشانه عفونت است ونه مصونیت ؛ و با اینحال برای مردود نمودن مثبتهای کاذب از آزمایش RIBA ( مخفف Recombinant Immunoblotting Assay ) استفاده میشود ؛ هرچند که برای مثال درزندانیان معتاد تزریقی مثبت شدن تست الایزا مثبت قلمداد میشود ومعمولا دیگر نیازی به انجام آزمایش RIBA جهت تأیید نمیباشد ودرنهایت درصورتیکه آزمایش RIBA نیز مثبت شود برای تشخیص بار ویروسی ( Viral Load ) آزمایش PCR توصیه میگردد . هرچند که بسیاری از متخصصین امر بهترین راه تشخیص را بیوپسی ( تکه برداری از بافت زنده ) کبد میدانند و معمولا اگر این کار انجام پذیرد میتوان براساس شدت وضعف علائم نمره گذاری میشود و اعدادی بین صفر و 22 را منظور مینمایند که صفر به معنای سلامت کامل و 22 نشانه بیماری کامل میباشد ؛ اما باتوجه به تهاجمی بودن انجام بیوپسی عمدتا از PCR جهت تعیین وضعیت بیمار استفاده میشود .

به دلایل مختلف ازجمله دشواری تکثیر ویروس در خارج از بدن میزبان ومحدودیت میزبان به انسان و احتمالا شمپانزه تولید واکسن برای هپاتیت C هنوز عملی نشده است ولی این امید هست که در آینده به نتیجه برسد . از سوی دیگر چون وجود آنتی بادی در سرم بیماران علامت بیماری است ونه مصونیت جمع آوری سرمهای دارای این آنتی بادی به منظور تزریق  به افراد دیگر به عنوان ایمونوگلوبین مقدور نیست ، بنابراین دراین بیماری پیشگیری ازاین عفونت با رعایت نکات بهداشتی ؛ عدم برقراری تماسهای جنسی مشکوک وعدم استفاده از مواد مخدر وخصوصا تزریقی ورعایت سایر موارد بهداشتی توصیه میگردد

مأخذ : بیماریهای عفونی ( تالیف استاد معظم جناب آقای دکتر علی اکبر ریاحین )
طبقه بندی: میکروبشناسی،
[ 16 تیر 90 ] [ ساعت 11 و 07 دقیقه و 31 ثانیه ] [ دکتر محمد جواد خادم پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ اطلاع رسانی به مراجعین محترم آزمایشگاه تشخیص طبی ویژه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
vizheh

قالب میهن بلاگ download قالب بلاگفا وبلاگ اسکین قالب بلاگ اسکای قالب وبلاگ وبلاگ نویسان قالب وبلاگ دیکشنری آنلاین ایجاد فرم تماس ایجاد گالری عکس نمایش اوقات شرعی تقویم جلالی رتبه سنج گوگل مترجم سایت نمایشگر آی پی گوگل ساخت کد صوتی آنلاین آمارگیر فونت های زیباساز تغییر شکل ماوس فال حافظ فال عشق طالع بینی هندی طالع بینی ازدواج بازی آنلاین